64 Troisi PES 2008
| Name | Troisi |
|---|---|
| Full Name | James Troisi |
| ID | 35174 |
| Nationality | Australia |
| Club | Newcastle United |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 37 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
39
Defence
72
Body Balance
77
Stamina
75
Top Speed
74
Acceleration
69
Response
75
Agility
75
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
75
Shot Power
69
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
76
Swerve
69
Header
70
Jump
77
Technique
70
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Troisi |
|---|---|
| Full Name | James Troisi |
| ID | 35174 |
| Nationality | Australia |
| Club | Newcastle United |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 37 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
