73 Valiani PES 2010
| Name | Valiani |
|---|---|
| Full Name | Francesco Valiani |
| ID | 38070 |
| Nationality | Italy |
| Club | Parma F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 80 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
46
Defence
73
Body Balance
83
Stamina
81
Top Speed
83
Acceleration
75
Response
83
Agility
78
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
75
Shot Power
68
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
73
Swerve
66
Header
72
Jump
78
Technique
84
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
6
Condition
Skills
- S01 Reaction
- Dribbling
- Side
| Name | Valiani |
|---|---|
| Full Name | Francesco Valiani |
| ID | 38070 |
| Nationality | Italy |
| Club | Parma F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 80 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
