72 van der Leeuw PES 2010
| Name | van der Leeuw |
|---|---|
| ID | 40922 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 36 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
63
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
69
Response
78
Agility
74
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
66
Header
73
Jump
75
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | van der Leeuw |
|---|---|
| ID | 40922 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 36 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
