82 van der Sar PES 2009
| Name | van der Sar |
|---|---|
| ID | 918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Manchester United |
| National Team | Netherlands |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 37 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 197cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
35
Attack
96
Defence
82
Body Balance
61
Stamina
63
Top Speed
64
Acceleration
85
Response
63
Agility
66
Dribble Accuracy
64
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
88
Shot Power
52
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
51
Swerve
48
Header
76
Jump
63
Technique
60
Aggression
80
Mentality
90
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- 1-on-1 Stopper
| Name | van der Sar |
|---|---|
| ID | 918 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Manchester United |
| National Team | Netherlands |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 37 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 197cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 1 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

