68 van Dessel PES 2010
| Name | van Dessel |
|---|---|
| ID | 6119 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Vvv-Venlo |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
60
Defence
72
Body Balance
78
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
69
Response
73
Agility
77
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
77
Shot Power
68
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
66
Swerve
69
Header
73
Jump
75
Technique
73
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
4
Condition
Skills
- S21 Super Sub
| Name | van Dessel |
|---|---|
| ID | 6119 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Vvv-Venlo |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 8 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
