72 Vanden Borre PES 2009
| Name | Vanden Borre |
|---|---|
| Full Name | Anthony Vanden Borre |
| ID | 8076 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | WB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 68 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
72
Defence
81
Body Balance
82
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
75
Response
79
Agility
75
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
81
Shot Power
68
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
66
Swerve
70
Header
78
Jump
76
Technique
72
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Outside of the Boot
| Name | Vanden Borre |
|---|---|
| Full Name | Anthony Vanden Borre |
| ID | 8076 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | WB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 68 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
