68 Varela PES 2008
| Name | Varela |
|---|---|
| Full Name | Silvestre Varela |
| ID | 32433 |
| Nationality | Portugal |
| Club | R.C. Recreativo de Huelva |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
39
Defence
75
Body Balance
87
Stamina
77
Top Speed
86
Acceleration
70
Response
82
Agility
76
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
76
Shot Power
73
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
50
Swerve
66
Header
84
Jump
79
Technique
80
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Varela |
|---|---|
| Full Name | Silvestre Varela |
| ID | 32433 |
| Nationality | Portugal |
| Club | R.C. Recreativo de Huelva |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
