69 Vargas PES 2008
| Name | Vargas |
|---|---|
| ID | 1676 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 80kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
82
Defence
81
Body Balance
76
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
83
Response
71
Agility
75
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
62
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
82
Shot Power
58
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
66
Swerve
76
Header
82
Jump
76
Technique
62
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Vargas |
|---|---|
| ID | 1676 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 80kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
