71 Vargas PES 2009
| Name | Vargas |
|---|---|
| Full Name | Fabian Vargas |
| ID | 5841 |
| Nationality | Colombia |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | Colombia |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
73
Defence
72
Body Balance
86
Stamina
71
Top Speed
76
Acceleration
82
Response
77
Agility
76
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
79
Shot Power
67
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
64
Swerve
68
Header
74
Jump
79
Technique
67
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
79
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Sliding Tackle
| Name | Vargas |
|---|---|
| Full Name | Fabian Vargas |
| ID | 5841 |
| Nationality | Colombia |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | Colombia |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

