84 Vermaelen PES 2010
| Name | Vermaelen |
|---|---|
| Full Name | Thomas Vermaelen |
| ID | 6263 |
| Nationality | Belgium |
| Club | North London |
| National Team | Belgium |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
61
Attack
85
Defence
80
Body Balance
82
Stamina
82
Top Speed
79
Acceleration
81
Response
74
Agility
78
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
85
Shot Power
65
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
65
Swerve
79
Header
83
Jump
77
Technique
65
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition
Skills
- S09 Covering
- S10 DF Leader
| Name | Vermaelen |
|---|---|
| Full Name | Thomas Vermaelen |
| ID | 6263 |
| Nationality | Belgium |
| Club | North London |
| National Team | Belgium |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

