67 Vertonghen PES 2008
| Name | Vertonghen |
|---|---|
| Full Name | Jan Vertonghen |
| ID | 34905 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 189cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
65
Defence
79
Body Balance
76
Stamina
79
Top Speed
73
Acceleration
68
Response
67
Agility
74
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
86
Shot Power
66
Shot Technique
69
Free Kick Accuracy
60
Swerve
72
Header
75
Jump
76
Technique
65
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Vertonghen |
|---|---|
| Full Name | Jan Vertonghen |
| ID | 34905 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 189cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
