67 Victor Ruiz PES 2010
| Name | Victor Ruiz |
|---|---|
| Full Name | Víctor Ruiz Torre |
| ID | 40634 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 30 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
54
Attack
70
Defence
78
Body Balance
75
Stamina
73
Top Speed
72
Acceleration
72
Response
68
Agility
65
Dribble Accuracy
64
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
73
Shot Power
54
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
51
Swerve
70
Header
71
Jump
66
Technique
58
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Victor Ruiz |
|---|---|
| Full Name | Víctor Ruiz Torre |
| ID | 40634 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 30 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
