85 Viduka PES 2008
| Name | Viduka |
|---|---|
| ID | 1846 |
| Nationality | Australia |
| Club | Newcastle United |
| National Team | Australia |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 36 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
40
Defence
90
Body Balance
75
Stamina
75
Top Speed
79
Acceleration
88
Response
76
Agility
85
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
85
Shot Accuracy
87
Shot Power
88
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
69
Swerve
86
Header
73
Jump
85
Technique
73
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Post Player
| Name | Viduka |
|---|---|
| ID | 1846 |
| Nationality | Australia |
| Club | Newcastle United |
| National Team | Australia |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 36 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

