68 Viergever PES 2010
| Name | Viergever |
|---|---|
| Full Name | Nick Viergever |
| ID | 40392 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
68
Defence
75
Body Balance
75
Stamina
73
Top Speed
73
Acceleration
72
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
73
Shot Power
55
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
63
Swerve
73
Header
75
Jump
75
Technique
55
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Viergever |
|---|---|
| Full Name | Nick Viergever |
| ID | 40392 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Sparta Rotterdam |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
