75 Viviani PES 2010
| Name | Viviani |
|---|---|
| ID | 7758 |
| Nationality | France |
| Club | Grenoble Foot 38 |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
78
Defence
85
Body Balance
56
Stamina
63
Top Speed
60
Acceleration
82
Response
65
Agility
53
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
54
Long Pass Accuracy
55
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
78
Shot Power
42
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
42
Swerve
44
Header
78
Jump
49
Technique
54
Aggression
70
Mentality
78
GK Skills
67
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Viviani |
|---|---|
| ID | 7758 |
| Nationality | France |
| Club | Grenoble Foot 38 |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 1 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
