80 Viviano PES 2010
| Name | Viviano |
|---|---|
| Full Name | Emiliano Viviano |
| ID | 33802 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 195cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
82
Defence
86
Body Balance
57
Stamina
66
Top Speed
65
Acceleration
86
Response
65
Agility
56
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
56
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
76
Shot Power
45
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
50
Swerve
50
Header
79
Jump
57
Technique
56
Aggression
67
Mentality
84
GK Skills
65
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Viviano |
|---|---|
| Full Name | Emiliano Viviano |
| ID | 33802 |
| Nationality | Italy |
| Club | Bologna FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 195cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
