80 Volkan PES 2009
| Name | Volkan |
|---|---|
| Full Name | Volkan Demirel |
| ID | 4565 |
| Nationality | Turkey |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | Turkey |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
83
Defence
88
Body Balance
61
Stamina
65
Top Speed
64
Acceleration
85
Response
64
Agility
50
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
54
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
80
Shot Power
41
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
42
Swerve
41
Header
73
Jump
49
Technique
52
Aggression
74
Mentality
83
GK Skills
71
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
| Name | Volkan |
|---|---|
| Full Name | Volkan Demirel |
| ID | 4565 |
| Nationality | Turkey |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | Turkey |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

