68 Volmer PES 2009
| Name | Volmer |
|---|---|
| ID | 8813 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | de Graafschap |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 190cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
48
Attack
73
Defence
84
Body Balance
71
Stamina
69
Top Speed
63
Acceleration
65
Response
66
Agility
64
Dribble Accuracy
58
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
53
Shot Accuracy
75
Shot Power
57
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
46
Swerve
77
Header
72
Jump
62
Technique
53
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Volmer |
|---|---|
| ID | 8813 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | de Graafschap |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 190cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 13 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
