75 Wallace PES 2009
| Name | Wallace |
|---|---|
| ID | 5681 |
| Nationality | Scotland |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
50
Defence
73
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
85
Acceleration
65
Response
84
Agility
77
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
79
Shot Power
68
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
83
Swerve
65
Header
75
Jump
77
Technique
78
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Outside of the Boot
| Name | Wallace |
|---|---|
| ID | 5681 |
| Nationality | Scotland |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 64kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players