64 Walter PES 2010
| Name | Walter |
|---|---|
| ID | 38516 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
25
Defence
81
Body Balance
72
Stamina
76
Top Speed
76
Acceleration
70
Response
73
Agility
75
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
62
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
81
Shot Power
73
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
53
Swerve
65
Header
72
Jump
75
Technique
82
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Walter |
|---|---|
| ID | 38516 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
