73 Wilson PES 2010
| Name | Wilson |
|---|---|
| ID | 33919 |
| Nationality | Scotland |
| Club | Celtic FC |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
66
Defence
74
Body Balance
79
Stamina
78
Top Speed
75
Acceleration
74
Response
74
Agility
74
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
77
Shot Power
63
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
67
Header
73
Jump
73
Technique
66
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Wilson |
|---|---|
| ID | 33919 |
| Nationality | Scotland |
| Club | Celtic FC |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 12 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
