93 Xabi Alonso PES 2010
| Name | Xabi Alonso |
|---|---|
| Full Name | Xabi Alonso |
| ID | 4251 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
72
Defence
81
Body Balance
85
Stamina
74
Top Speed
75
Acceleration
75
Response
75
Agility
82
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
94
Short Pass Accuracy
91
Short Pass Speed
97
Long Pass Accuracy
90
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
86
Shot Power
75
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
75
Swerve
73
Header
74
Jump
85
Technique
65
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
93
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- P08 Pinpoint Pass
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Centre
| Name | Xabi Alonso |
|---|---|
| Full Name | Xabi Alonso |
| ID | 4251 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

