72 Zeinstra PES 2009
| Name | Zeinstra |
|---|---|
| ID | 38497 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
68
Defence
82
Body Balance
50
Stamina
69
Top Speed
65
Acceleration
75
Response
67
Agility
50
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
52
Short Pass Accuracy
55
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
30
Shot Accuracy
72
Shot Power
30
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
40
Swerve
38
Header
75
Jump
50
Technique
48
Aggression
65
Mentality
76
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Zeinstra |
|---|---|
| ID | 38497 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 26 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
