76 A. Kone PES 2010
| Name | A. Kone |
|---|---|
| Full Name | Arouna Koné |
| ID | 6111 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 81kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
32
Defence
82
Body Balance
80
Stamina
83
Top Speed
85
Acceleration
75
Response
85
Agility
82
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
80
Shot Power
82
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
63
Swerve
68
Header
83
Jump
80
Technique
83
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
3
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- Dribbling
- Side
| Name | A. Kone |
|---|---|
| Full Name | Arouna Koné |
| ID | 6111 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 81kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players