75 Kone PES 2009
| Name | Kone |
|---|---|
| Full Name | Arouna Koné |
| ID | 6111 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | Sev Blanco |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
32
Defence
80
Body Balance
83
Stamina
83
Top Speed
85
Acceleration
75
Response
85
Agility
83
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
79
Shot Power
82
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
68
Header
78
Jump
80
Technique
83
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Kone |
|---|---|
| Full Name | Arouna Koné |
| ID | 6111 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | Sev Blanco |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

