71 A. Sanchez PES 2008
| Name | A. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Alexis Sánchez |
| ID | 36718 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 78kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
40
Defence
75
Body Balance
81
Stamina
76
Top Speed
80
Acceleration
72
Response
80
Agility
81
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
78
Shot Power
74
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
70
Swerve
63
Header
73
Jump
80
Technique
79
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | A. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Alexis Sánchez |
| ID | 36718 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 78kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
