75 A. Sanchez PES 2010
| Name | A. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Alexis Sánchez |
| ID | 36718 |
| Nationality | Chile |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Chile |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 171cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
40
Defence
76
Body Balance
76
Stamina
81
Top Speed
82
Acceleration
74
Response
85
Agility
84
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
75
Shot Power
74
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
70
Swerve
63
Header
73
Jump
82
Technique
79
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | A. Sanchez |
|---|---|
| Full Name | Alexis Sánchez |
| ID | 36718 |
| Nationality | Chile |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Chile |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 171cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

