75 Abate PES 2009
| Name | Abate |
|---|---|
| Full Name | Ignazio Abate |
| ID | 6566 |
| Nationality | Italy |
| Club | Torino F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
45
Defence
74
Body Balance
77
Stamina
89
Top Speed
89
Acceleration
72
Response
83
Agility
80
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
75
Shot Power
69
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
73
Swerve
66
Header
72
Jump
79
Technique
85
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Abate |
|---|---|
| Full Name | Ignazio Abate |
| ID | 6566 |
| Nationality | Italy |
| Club | Torino F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
