75 Abate PES 2010
| Name | Abate |
|---|---|
| Full Name | Ignazio Abate |
| ID | 6566 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
53
Defence
74
Body Balance
86
Stamina
90
Top Speed
89
Acceleration
76
Response
83
Agility
80
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
74
Shot Power
69
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
73
Swerve
66
Header
72
Jump
79
Technique
85
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
4
Condition
Skills
- S21 Super Sub
- Dribbling
- Side
| Name | Abate |
|---|---|
| Full Name | Ignazio Abate |
| ID | 6566 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
