70 Abidal PES 2008
| Name | Abidal |
|---|---|
| Full Name | Éric Abidal |
| ID | 3214 |
| Nationality | France |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
76
Defence
83
Body Balance
82
Stamina
86
Top Speed
83
Acceleration
72
Response
81
Agility
63
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
60
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
64
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
74
Shot Power
66
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
60
Swerve
74
Header
90
Jump
72
Technique
69
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Abidal |
|---|---|
| Full Name | Éric Abidal |
| ID | 3214 |
| Nationality | France |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | France |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

