75 Abidal PES 2009
| Name | Abidal |
|---|---|
| Full Name | Éric Abidal |
| ID | 3214 |
| Nationality | France |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | France |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
61
Attack
76
Defence
83
Body Balance
84
Stamina
83
Top Speed
84
Acceleration
73
Response
74
Agility
68
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
74
Shot Power
66
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
60
Swerve
74
Header
90
Jump
75
Technique
64
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Abidal |
|---|---|
| Full Name | Éric Abidal |
| ID | 3214 |
| Nationality | France |
| Club | FC Barcelona |
| National Team | France |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

