72 Afellay PES 2008
| Name | Afellay |
|---|---|
| Full Name | Ibrahim Afellay |
| ID | 6265 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | PSV |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
54
Defence
70
Body Balance
83
Stamina
79
Top Speed
82
Acceleration
73
Response
82
Agility
80
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
82
Shot Power
70
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
83
Swerve
66
Header
76
Jump
82
Technique
80
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Afellay |
|---|---|
| Full Name | Ibrahim Afellay |
| ID | 6265 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | PSV |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
