79 Afellay PES 2010
| Name | Afellay |
|---|---|
| Full Name | Ibrahim Afellay |
| ID | 6265 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | PSV |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
54
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
83
Top Speed
82
Acceleration
73
Response
84
Agility
84
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
82
Shot Power
71
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
83
Swerve
66
Header
76
Jump
84
Technique
80
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Afellay |
|---|---|
| Full Name | Ibrahim Afellay |
| ID | 6265 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | PSV |
| National Team | Netherlands |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

