83 Alanendo (Almeyda) PES 2009
| Name | Alanendo |
|---|---|
| Real Name | Almeyda |
| ID | 67281 |
| Real ID | 1745 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 72kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
80
Defence
82
Body Balance
97
Stamina
80
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
77
Agility
74
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
83
Shot Power
65
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
66
Swerve
73
Header
84
Jump
78
Technique
63
Aggression
83
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Sliding Tackle
| Name | Alanendo |
|---|---|
| Real Name | Almeyda |
| ID | 67281 |
| Real ID | 1745 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 72kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players