79 Alex PES 2008
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 1639 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
45
Defence
66
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
82
Acceleration
71
Response
81
Agility
83
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
88
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
80
Shot Power
85
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
87
Swerve
76
Header
76
Jump
88
Technique
73
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Centre
- Penalties
- One-Touch Pass
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 1639 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
