79 Alex PES 2010
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 1639 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
38
Defence
70
Body Balance
74
Stamina
73
Top Speed
75
Acceleration
71
Response
75
Agility
88
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
92
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
88
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
75
Shot Power
85
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
87
Swerve
76
Header
76
Jump
91
Technique
70
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition
Skills
- S02 Passer
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- S20 Scooping
- Playmaking
- Centre
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 1639 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
