81 Alex PES 2008
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 7103 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Chelsea |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
82
Defence
91
Body Balance
72
Stamina
83
Top Speed
71
Acceleration
74
Response
65
Agility
68
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
95
Shot Power
71
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
64
Swerve
83
Header
81
Jump
76
Technique
65
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
- Marking
- Sliding Tackle
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 7103 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Chelsea |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
