83 Alex PES 2010
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 7103 |
| Nationality | Brazil |
| Club | London FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
84
Defence
92
Body Balance
75
Stamina
72
Top Speed
71
Acceleration
76
Response
71
Agility
70
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
95
Shot Power
71
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
64
Swerve
79
Header
82
Jump
70
Technique
70
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S08 Slide Tackle
- P18 Extra Attacker
- Shooting from Distance
| Name | Alex |
|---|---|
| ID | 7103 |
| Nationality | Brazil |
| Club | London FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
