59 Aluko PES 2008
| Name | Aluko |
|---|---|
| Full Name | Sone Aluko |
| ID | 33258 |
| Nationality | England |
| Club | Birmingham City |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 62kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
35
Defence
66
Body Balance
80
Stamina
71
Top Speed
78
Acceleration
73
Response
76
Agility
73
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
76
Shot Power
71
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
57
Swerve
65
Header
78
Jump
74
Technique
74
Aggression
61
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Aluko |
|---|---|
| Full Name | Sone Aluko |
| ID | 33258 |
| Nationality | England |
| Club | Birmingham City |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 62kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
