69 Amalfitano PES 2009
| Name | Amalfitano |
|---|---|
| Full Name | Morgan Amalfitano |
| ID | 34513 |
| Nationality | France |
| Club | FC Lorient Bretagne Sud |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
60
Defence
71
Body Balance
72
Stamina
73
Top Speed
78
Acceleration
69
Response
75
Agility
80
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
77
Shot Power
63
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
67
Swerve
66
Header
73
Jump
78
Technique
70
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
- Centre
| Name | Amalfitano |
|---|---|
| Full Name | Morgan Amalfitano |
| ID | 34513 |
| Nationality | France |
| Club | FC Lorient Bretagne Sud |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
