71 Amalfitano PES 2010
| Name | Amalfitano |
|---|---|
| Full Name | Morgan Amalfitano |
| ID | 34513 |
| Nationality | France |
| Club | FC Lorient |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
60
Defence
71
Body Balance
79
Stamina
73
Top Speed
78
Acceleration
74
Response
75
Agility
83
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
71
Shot Power
80
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
72
Swerve
66
Header
73
Jump
80
Technique
75
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
5
Condition
Skills
- Playmaking
| Name | Amalfitano |
|---|---|
| Full Name | Morgan Amalfitano |
| ID | 34513 |
| Nationality | France |
| Club | FC Lorient |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
