90 Amauri PES 2009
| Name | Amauri |
|---|---|
| Full Name | Amauri |
| ID | 5657 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
91
Attack
40
Defence
88
Body Balance
86
Stamina
82
Top Speed
79
Acceleration
86
Response
84
Agility
86
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
86
Shot Power
90
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
65
Swerve
86
Header
88
Jump
87
Technique
82
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Scoring
- Post Player
- One-Touch Pass
| Name | Amauri |
|---|---|
| Full Name | Amauri |
| ID | 5657 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
