86 Amauri PES 2010
| Name | Amauri |
|---|---|
| Full Name | Amauri |
| ID | 5657 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
43
Defence
87
Body Balance
83
Stamina
82
Top Speed
79
Acceleration
78
Response
79
Agility
83
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
83
Shot Power
88
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
65
Swerve
86
Header
95
Jump
84
Technique
82
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
6
Condition
Skills
- S18 Cross Over Turn
- S19 Quick Scissors Dribble
| Name | Amauri |
|---|---|
| Full Name | Amauri |
| ID | 5657 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
