77 Arteta PES 2008
| Name | Arteta |
|---|---|
| Full Name | Mikel Arteta |
| ID | 2531 |
| Nationality | Spain |
| Club | Everton |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
63
Defence
70
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
79
Acceleration
75
Response
75
Agility
84
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
87
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
80
Shot Power
70
Shot Technique
80
Free Kick Accuracy
80
Swerve
60
Header
65
Jump
86
Technique
71
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Passing
- Centre
- Penalties
| Name | Arteta |
|---|---|
| Full Name | Mikel Arteta |
| ID | 2531 |
| Nationality | Spain |
| Club | Everton |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
