80 Arteta PES 2010
| Name | Arteta |
|---|---|
| Full Name | Mikel Arteta |
| ID | 2531 |
| Nationality | Spain |
| Club | Merseyside Blue |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
63
Defence
74
Body Balance
78
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
75
Response
81
Agility
87
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
89
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
92
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
81
Shot Power
70
Shot Technique
86
Free Kick Accuracy
86
Swerve
60
Header
65
Jump
86
Technique
71
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S04 PK Taker
- S06 Outside Curve
- S18 Cross Over Turn
- S19 Quick Scissors Dribble
- Tactical Dribbling
- Centre
| Name | Arteta |
|---|---|
| Full Name | Mikel Arteta |
| ID | 2531 |
| Nationality | Spain |
| Club | Merseyside Blue |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
