69 Balboa PES 2008
| Name | Balboa |
|---|---|
| Full Name | Javier Balboa |
| ID | 33785 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
46
Defence
74
Body Balance
80
Stamina
77
Top Speed
78
Acceleration
68
Response
77
Agility
77
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
75
Shot Power
68
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
68
Swerve
65
Header
75
Jump
75
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Balboa |
|---|---|
| Full Name | Javier Balboa |
| ID | 33785 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
