73 Balboa PES 2009
| Name | Balboa |
|---|---|
| Full Name | Javier Balboa |
| ID | 33785 |
| Nationality | Spain |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
44
Defence
79
Body Balance
73
Stamina
84
Top Speed
82
Acceleration
68
Response
77
Agility
82
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
75
Shot Power
68
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
68
Swerve
73
Header
75
Jump
75
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Balboa |
|---|---|
| Full Name | Javier Balboa |
| ID | 33785 |
| Nationality | Spain |
| Club | SL Benfica |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
