72 Balmont PES 2008
| Name | Balmont |
|---|---|
| Full Name | Florent Balmont |
| ID | 4294 |
| Nationality | France |
| Club | O.G.C. Nice Cote D Azur |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
63
Defence
70
Body Balance
74
Stamina
86
Top Speed
77
Acceleration
69
Response
79
Agility
80
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
79
Shot Power
64
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
76
Swerve
66
Header
73
Jump
73
Technique
74
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
| Name | Balmont |
|---|---|
| Full Name | Florent Balmont |
| ID | 4294 |
| Nationality | France |
| Club | O.G.C. Nice Cote D Azur |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
