81 Balotelli PES 2009
| Name | Balotelli |
|---|---|
| Full Name | Mario Balotelli |
| ID | 37306 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 45 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
76
Attack
30
Defence
84
Body Balance
76
Stamina
85
Top Speed
80
Acceleration
78
Response
83
Agility
84
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
84
Shot Power
83
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
83
Swerve
75
Header
84
Jump
83
Technique
80
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- Side
| Name | Balotelli |
|---|---|
| Full Name | Mario Balotelli |
| ID | 37306 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 45 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
