86 Balotelli PES 2010
| Name | Balotelli |
|---|---|
| Full Name | Mario Balotelli |
| ID | 37306 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 45 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
30
Defence
85
Body Balance
77
Stamina
88
Top Speed
85
Acceleration
75
Response
83
Agility
86
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
85
Shot Power
83
Shot Technique
85
Free Kick Accuracy
87
Swerve
76
Header
84
Jump
87
Technique
83
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
56
Team Work
3
Condition
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
- Side
| Name | Balotelli |
|---|---|
| Full Name | Mario Balotelli |
| ID | 37306 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 45 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
